You are here: Home > internet > Internet

Internet

Dostęp do internetu jest dziś czymś powszechnym. Lecz czy tak było zawsze? Czy od dziesięcioleci szerokopasmowy dostęp do sieci jest czymś oczywistym?
Ależ nie! Internet jest wynalazkiem stosunkowo młodym. Jego początki sięgają wojskowych instytutów armii USA, gdzie pracowano nad metodą komunikacji niezależną od fal radiowych. Postawiono na dynamicznie rozwijającą się gałąź elektroniki – komputery.
Gdy internet dostał się w ręce publiczne, nastąpił gwałtowny boom rozwoju tejże sieci. Setki, tysiące a wreszcie miliony komputerów połączyło się by stworzyć to, co znamy dzisiaj – globalną sieć.
Czy miało to duży wpływ na nasze życie? Bez wątpienia, jest to jedno z najbardziej znaczących odkryć ludzkości. Szerokopasmowy dostęp do sieci zrewolucjonizował światowe rynki finansowe, Prędkość transakcji zawieranych na takowych skróciła się z minut – do ułamków sekund. Wystarczy kliknąć i zlecenie jest gotowe. Wywarło to znaczący wpływ także na – z pozoru – niepowiązane dziedziny życia. W miastach które – idąc wedle powyższego przykładu – są siedzibami giełd, tereny dookoła tychże podrożały w niewyobrażalnym tempie. Za wszystkim stoi prędkość przesyłu, w której liczą się nawet ułamki milisekund decydujące o kwocie zamknięcia pozycji giełdowej.
Obecnie w krajach dalekiego wschodu testuje się rozwiązania jeszcze wydajniejsze i efektywniejsze niżeli połączenia kablowe. Współczesne, eksperymentalne sieci WI-Fi potrafią osiągnąć przesyły nieosiągalne dla jakiegokolwiek trwałego złącza nawet na poziomie kilkunastu terabitów na sekundę. Czy jest to przyszłość łączności? Bez wątpienia tak. Czy to koniec rozwoju łącz kablowych? Na pewno jeszcze nie! Czy w ślad za telegrafem a następnie radiem, inspirowanym tymże, łącza szerokopasmowe zmienią się w bezprzewodową sieć Wi-Fi opartą na falach radiowych? Prawdopodobnie historia zatoczy koło i usłyszymy chichot jej ironii, gdy wynalazek stworzony dla uniknięcia przesyłu bezprzewodowego – stanie się głównie bezprzewodowy. Lecz na to przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat.

Leave a Reply