You are here: Home > Bez kategorii > Czym jest internet lte

Czym jest internet lte

Pewnie każdy z was nie raz zastanawiał się, o co tak naprawdę chodzi z tym darmowy internetem LTE.  Odpowiedź jest prosta: Jest to nowa technologia bezprzewodowego przesyłu danych. Zacznijmy od wad i zalet tego rozwiązania!

Lte no najnowsza w tej chwili technologia bezprzewodowego przesyłu danych, charakteryzują ją bardzo wysokie prędkości nawet do 150 Mb/s (czyli w idealnych warunkach, film 700 Mb pobieramy około 1 minuty) przy jednoczesnie bardzo niskich opóźnieniach, rzędu 10 ms. Można by nawet powiedzieć że ten internet lte chodzi z taką samą prędkością jak nasza neostrada, upc czy inny internet w domu na kablu. Minimalne czasy opóźnień pozwalają nam bez większych problemów na granie w gry online, gdzie kolwiek tylko chcemy, bez wyrażnie odczuwalnych opóźnień. No i plusów by było na tyle.

Na początek każdy powinien sobie uświadomić że te 150 Mb i 10ms, jest dostepne w „idealnych” warunkach, do których nam naprawdę daleko (no może jak ktoś mieszka pod nadajnikiem, to ma z połowę tego). No ale jak by na to nie patrzeć i tak brzmi nieźle. No i teraz pojawia się kolejny problem. posiada limity tranbsferu, za 10 Gb trzeba zapłacić około 50 zł. Dla zwykłego zjadacza chleba który korzysta z internetu dla poczytania wyborczej czy onetu w zupełności wystarczy. ale jak już chce oglądać filmiki na youtubie i słuchać radia online to może trafić na nie mały zgrzyt. Ten zgrzyt jest jeszcze większy przez fakt że po przekroczeniu limitu płacimy dodatkowo za każdy Mb.

Warto jeszcze dodać że do internetu LTE ma dostep około 15% Polski, a znaczna większość kraju tak naprawdę korzysta z technologi HSPA+ która jest znacznie słabsza od LTE

LTE WCDMA (UMTS) HSPA+
Max przepustowość Downlink ~300 Mb/s (MIMO 4×4) 384 kb/s 28 Mb/s
Max przepustowość Uplink 50 Mb/s 384 kb/s 11 Mb/s
Opóźnienie ~10 ms 150 ms 50 ms
Metoda wielodostępu OFDMA/SC-FDMA CDMA

Leave a Reply