You are here: Home > Bez kategorii > Historia internetu

Historia internetu

Internet dla wielu z nas stało się niczym symbol nowoczesności. To medium przegoniło pod względem popularności zarówno telewizję jak i radio. Zmiana ta dokonała się jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Tym nie mniej, choć być może ciężko w to uwierzyć, historia internetu sięga lat 60 XX wieku, tak więc około 50 lat wstecz.

Początki internetu

Za jednego z ojców internetu uważa się dziś Paula Barana. Ten informatyk stworzył tak zwaną idee komutacji pakietów, na której to opiera się działanie internetu. W 1962 roku opublikowany został tekst Barana, który był jednym z pierwszych projektów sieci internetowej.

Pierwszą siecią internetową był ARPANET. Sieć owa powstała już w 1969 roku w ramach eksperymentu wojskowego. Ów eksperyment miał na celu udoskonalenie komunikacji wojskowej.

Kolejnym przełomowym krokiem w rozwoju internetu było stworzenie protokołów TCP/IP. Miało to miejsce w latach 80 XX wieku, a za głównego ich twórcę uważa się Jona Postela.

Internet taki jakim znamy go dziś, zaczął formować się na początku lat 90 XX wieku. To właśnie wtedy powstałą pierwsza w historii strona internetowa, dzięki powstaniu HTML. W krótkim czasie od tego przełomu internet zaczął się rozrastać i rozpowszechniać na całym świecie. Dzisiaj dostęp do internetu posiadają miliardy ludzi na wszystkich kontynentach.

Leave a Reply